Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym "Filantrop"

„Dom budowany dzięki waszym sercom…”

Mam na imię Izabela. Wraz z mężem i pięciorgiem dzieci mieszkamy w małej wsi Albertowsko, gmina Grodzisk Wielkopolski. Nasz przeszło stuletni dom z drewnianych bali, bez fundamentów, nadaje się tylko do rozbiórki. Pod naporem ciężkiego dachu z eternitu ściany z gliny i słomy nie wytrzymują i pękają, podobnie jak belki, na których opiera się sufit. Mocniejsze trzaśnięcie drzwiami i wszystko może runąć, a wtedy będzie tragedia.

Każdego dnia boimy się o życie.

Jakby tego było mało, truje nas wilgoć i czarna pleśń – najbardziej toksyczna ze wszystkich. Kilka lat temu próbowaliśmy z mężem trochę tę ruinę remontować. Wzięliśmy kredyt i zrobiliśmy podłogi. Kładliśmy płyty kartonowo-gipsowe, żeby wszystko jakoś się trzymało.

Nie mamy kanalizacji, więc założyliśmy szambo ekologiczne. Dociągnęliśmy wodę, zrobiliśmy prowizoryczną łazienkę. Niestety, z braku miejsca nie mamy wanny, jest tylko sedes. Ale te zabiegi to syzyfowa praca, bo dom i tak się wali.

Powinniśmy więc postawić nowy dom na fundamentach. Ale spłacamy kredyty na remont starego domu, miesięczna rata spłaty wynosi 717 złotych. Do tego rachunki za prąd, wodę, gaz, opał, podatek, koszty wyżywienia, szkoły, ubrań dla dzieci. Pensja męża nie wystarcza, otrzymuję z Ośrodka Pomocy Społecznej zasiłki na dzieci. A za opiekę nad dwunastoletnią córką Joanną otrzymuję 520 złotych i mam zakaz jakiejkolwiek pracy. Joanna uczęszcza do ośrodka rehabilitacyjnego w Sielinku. Proszę sobie wyobrazić w naszych warunkach, bez wanny, utrzymanie higieny w przypadku dziecka niezdolnego do samodzielnej egzystencji. Wszyscy gnieździmy się w jednym, małym pokoju. Nie ma warunków do nauki i rehabilitacji.

Niestety kredytu na budowę domu nie otrzymamy, bo nie jesteś zdolni finansowo.

Pisałam nawet do prezydenta i premiera w naszej sprawie, ale odesłano nas do instytucji, które są do tego powołane. Ale te też nie mogą nam pomóc. Postanowiłam, że się nie poddam i będę walczyć o godne życie naszej rodziny. Pisałam do różnych firm z prośbą o materiały budowlane lub pieniądze.

Minęły 2 lata. Na nasz apel odezwały się liczne osoby prywatne, firmy, fundacje. Każdy ofiarował, co mógł. Pani architekt z Krakowa wykonała dla nas projekt domu. Kiedy uporaliśmy z pozwoleniami, w lipcu 2010 roku ruszyliśmy z budową. Do dnia dzisiejszego na domku mamy już dach, a na parterze ścianki działowe. A trzeba zrobić jeszcze poddasze, ocieplenie dachu, sufit.

Sami nie damy sobie z tym rady, dlatego nadal prosimy o każdą pomoc, za którą będziemy niezmiernie wdzięczni. Potrzebne są materiały instalacyjne CO, kocioł grzewczy, styropian na posadzki, płyty kartonowo-gipsowe i do tego stelaże i klej do płyt, folia na posadzki, ościeżnice do drzwi regulowane, schody drewniane lub metalowe, wentylacja, cement i żwir na posadzki, wełna mineralna.

Osobom prywatnym i instytucjom, które już nam pomogły, gorąco dziękujemy.

To dzięki Wam marzenie nasze i naszych dzieci zaczęło się spełniać. Dziękujemy za nadzieję na lepsze jutro i za uśmiech na buziach naszych dzieci. Nasza najmłodsza córka Wiktoria powiedziała pewnego dnia, że nasz dom jest budowany dzięki waszym sercom.

Lepiej nie mogła tego ująć. Oto wszyscy, którzy nam pomogli:

HOCHTIEF, HABITAT FOR HUMANITY, BOLIX, CREATON, Polski Związek Dekarzy – Oddział Wielkopolski i Zarząd Główny w Warszawie, p. Zbigniew Król, ROUWDACH, STEICO, Fundacja GAJA, HYDROSTOP, OPAL w Grodzisku Wlkp., BUDIMEX, EM-DI., Firmy FENIX, LIBET, CENTURION, Centrum Wyposażenia Wnętrz GOJA , PEKABEX, BUD-POL , TUBĄDZIN, p. Maria Szymańska, M. Mazurek i Partnerzy Prawnicza Spółka Komandytowa, PROFIS FINANSE, GAL-DREW, Mebli DEKORT, Firma Budowlano-Usługowa „AKRO”, WOL-MAT Henryk Woliński, p. Tomasz Baum, WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr Kancelaria Prawnicza, p. Małgorzata Mielcarek z Kancelarii Doradztwa Podatkowego, Zakład Obróbki i Handlu Drewnem Gabriel Jamróz, Michał Kielczykowi – Audyt i Finanse Sp. z o.o., GRANIMEX WIĘCKO S.J., p. Sławomir Możdżeń, Perfect Partners, PRODESIGNE, Nota Bene, Z.D.B. „Bogucki”, Invena S.A., p. Maciej Radziwiłł – prezes Grupy Trakcja Polska, p. Artur Kupiec, p. Iwona Pękalska, PHUP IMPORT-EXPORT, „BOHAMET” Henryk Bogusz, Jarosław Halarewicz Spółka Jawna, BAU-MIX, p. Anna Rossi Sewera z Kancelarii Radców Prawnych, Koza-Nessmann-Tajak-Mura Spółka Partnerska, p. Jadwiga Niwa z firmy J.J. Niwa Spółka Jawna, Vitrosilicon S.A., CARITAS Archidiecezji Gdańskiej, Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna, p. Mariuszowi Komur z Dąbrowy Górniczej, P.H.U. COMP-ART Sp. z o.o., CEKOL, p Marek Kamyczek, Gardinia sp. z o.o., p. Grzegorz Kosiba, KOS-BUDEX, p. Katarzyna Woszczyna – Kanclerz Loży Częstochowskiej BCC, HUFGARD OPTOLITH BAUPRODUKTE Polska Sp. z o.o., dyrektor firmy WIDAR p. Dariusz Witold Jankowski.

Kto chciałby nam pomóc w dalszej budowie domu, może dokonać wpłaty na konto: PKO BP 79 1020 4144 0000 6702 0046 6201. Z góry dziękujemy!

Można nas odwiedzić i porozmawiać, zapraszamy. Można się z nami kontaktować telefonicznie: 724 – 978 – 494 lub mailowo: izka209@poczta.fm. Zapraszam też na stronę Fundacji Dzieciom „Zdążyć z Pomocą” www.dzieciom.pl/11382 , której moja córka jest podopieczną. Będę wdzięczna za każdą pomoc na jej leczenie i rehabilitację.

 

 Z WYRAZAMI SZACUNKU
IZABELA FORNALCZYK
Z RODZINĄ 
Finansują:
Pomagają nam:
strony www, aplikacje dedykowane