Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym "Filantrop"

Jest mądrym dzieckiem, ćwiczy wytrwale…

Norbert urodził się z ciężką zamartwicą. Cudem uratowany i podłączony do respiratora, walczył cały miesiąc o życie. W wyniku niedotlenienia doszło do poważnego uszkodzenia mózgu. Przywracanie zaburzonych funkcji, zwłaszcza pracy nerek, trwało bardzo długo. Był karmiony sondą i od drugiego miesiąca życia intensywnie rehabilitowany.

Niestety, w tym czasie pojawił się kolejny skutek niedotlenienia: epilepsja lekooporna, bardzo trudna do opanowania. Ciężkie ataki w ciągu dnia burzyły spokój dziecka i były przeszkodą w rehabilitacji. Odwiedziliśmy wiele miejsc w Polsce, zanim znaleźliśmy lekarza, który poprowadził skuteczne leczenie epilepsji. Wiele też podróżowaliśmy, poszukując najlepszych sposobów leczenia i rehabilitacji.

Obecnie Norbert ma dziesięć lat. Niestety, nie mówi i nie chodzi samodzielnie. Jednak przy pomocy sprzętu rehabilitacyjnego udaje mu się pokonać kilka kroków. Jest pod stałą opieką rehabilitanta, logopedy, neurologa i ortopedy. Wymaga nauki alternatywnej komunikacji. Porozumiewa się przy pomocy gestów i obrazków.

Jest bardzo mądrym dzieckiem. Dużo rozumie, jest ambitny, lubi się uczyć. Rozumie potrzebę rehabilitacji, ćwiczy wytrwale, ogromnie go cieszy każde jego nowe osiągnięcie. Od 2008 roku uczestniczy w turnusach w Olinku – Centrum Intensywnej Rehabilitacji w Warszawie. Terapia przy pomocy kombinezonów znacznie poprawiła stan fizyczny syna. Bardzo wskazana jest kontynuacja, gdyż terapia ta jest zachętą do codziennych ćwiczeń, w których Norbert wykorzystuje zapamiętany, prawidłowy wzorzec chodu.

 Spastyka bardzo przeszkadza synowi w rehabilitacji i codziennym życiu. Ale pojawiła się szansa uwolnienia od niej mięśni metodą Ulzibata, czyli za pomocą tak zwanej fibrotomii. Norbert kwalifikuje się do takich zabiegów, lecz dla nas barierą jest brak pieniędzy. Zabieg fibrotomii kosztuje około 11 tysięcy złotych, a turnusy w Olinku – 5 tysięcy.

Mieszkamy na wsi i nie jesteśmy zamożni. Bardzo chciałabym pomóc synowi, uwolnić go od spastycznych przykurczy, dać mu szansę normalnego funkcjonowania. Taką szansę daje właśnie fibrotomia. Dlatego gorąco proszę o wsparcie finansowe na ten właśnie cel. Darowizny można wpłacać na konto Fundacji Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”, ul. Łomiańska 5, 01-685 Warszawa: 61-1060-0076-0000-3310-0018-2660 tytułem „1854 Norbert Łysiak na leczenie i rehabilitację”. Z góry serdecznie dziękuję.

 

MATKA 
Finansują:
Pomagają nam:
strony www, aplikacje dedykowane