Zmarł Stanisław Kowalski

Zdjęcie przedstawia ś.p. Stanisława Kowalskiego

Początek sierpnia tego roku przyniósł niezwykle smutną wiadomość – 31 lipca zmarł Stanisław Kowalski, polski inżynier i działacz społeczny, założyciel i prezes Zarządu Fundacji Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”. Miał 89 lat. Przez całe życie był zaangażowany w niesienie pomocy najuboższym, chorym i niepełnosprawnym. Fundację Dzieciom „Zdążyć z Pomocą” założył w 1998 roku, a w 2009 – Fundację „Sedeka”, której również był prezesem.

Kowalski urodził się 30 kwietnia 1933 roku w Grabinie. W 1957 roku ukończył Wydział Mechaniczny Politechniki Warszawskiej. Pracował w Zakładach Wytwórczych Urządzeń Telefonicznych w Warszawie oraz w przedsiębiorstwach projektowych „Prozamet” i „Unipro”, a także w Biurze Regionalizacji Gospodarki Materiałowej „Bramat”. Następnie do lat 90 zajmował się własną działalnością gospodarczą.

„Osobista tragedia przewartościowała jego życie. W pomocy innym zaczął postrzegać największą wartość. Najpierw pomagał kilkorgu dzieciom. Z czasem z prośbą o wsparcie zwracało się do niego coraz więcej osób. Nigdy nie odmawiał. Fundację Dzieciom „Zdążyć z Pomocą” założył za namową profesora Zbigniewa Religi” – czytamy na stronie internetowej warszawa.gosc.pl.

Działalność dobroczynną zaczynał, gdy w Polsce była ona jeszcze stosunkowo mało znana i popularyzowana. Istniały co prawda stowarzyszenia i fundacje niosące pomoc oraz wsparcie w rehabilitacji chorym i ciężej niepełnosprawnym dzieciom, ale filantropia nie była dostatecznie silnie upowszechniona tak, jak ma to miejsce obecnie. Z całą pewnością można więc stwierdzić, że ś.p. Stanisław Kowalski uratował życie wielu dzieci i dorosłych poszkodowanych przez los. Fundacja Dzieciom „Zdążyć z Pomocą” w przededniu obchodów 25-lecia istnienia obejmowała opieką ponad 40 tysięcy dzieci chorych i z niepełnosprawnościami z całego kraju. Dzięki jego zaangażowaniu i determinacji w Fundacji powstały trzy ośrodki rehabilitacyjne obejmujące kompleksowym wsparciem osoby z niepełnosprawnościami. Fundacją tą zarządzał do roku 2021.

Był miłośnikiem literatury i malarstwa. Swoją postawą pokazywał, że jeśli ma się cel i motywację, można wiele osiągnąć, a przede wszystkim skutecznie pomagać innym. Za działalność dobroczynną otrzymał wiele nagród i wyróżnień – m.in. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Krzyż Zasługi, Medal Komisji Edukacji Narodowej, Medal im. dr. Henryka Jordana, Medal Korczakowski i Medal Solidarności Społecznej. Od dzieci natomiast otrzymał jedno z najwspanialszych wyróżnień – Order Uśmiechu.

 

Opracowanie: Redakcja miesięcznika „Filantrop Naszych Czasów”. Zdjęcie pochodzi z zasobów strony https://www.dzieciom.pl