O Fundacji

Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Filantrop” z siedzibą w Poznaniu została założona w 2006 roku. Jej celem jest wydawanie i promocja twórczości osób z niepełnosprawnościami, a także pomoc charytatywna. Pomysłodawcą oraz inicjatorem utworzenia Fundacji jest Marcin Bajerowicz, przewodniczący Zarządu. 

W 1994 roku w Dębnie koło Nowego Miasta nad Wartą w województwie wielkopolskim wyżej wymieniony Marcin Bajerowicz uczestniczył w tworzeniu domu dla bezdomnych. W tym samym roku, również z jego inicjatywy, ukazał się pierwszy numer miesięcznika „Filantrop Naszych Czasów”, zwanego w podtytule: „Pismem Ruchu Twórczego Osób Niepełnosprawnych”. Na łamach miesięcznika publikowane były i są teksty autorskie osób z niepełnosprawnościami, ludzi narażonych na wykluczenie społeczne oraz znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej. 

Od 2006 roku miesięcznik wydawany jest przez Fundację. W ciągu wielu lat wydawania miesięcznika w redakcyjnym archiwum zgromadzonych zostało wiele wartościowych tekstów i autobiografii osób z różnymi niepełnosprawnościami, które najpierw ukazywały się w odcinkach na łamach czasopisma, a następnie zostały wydane przez Fundację w postaci książek. Z tytułami i opisami tych publikacji można zapoznać się przechodząc do podstrony „Książki” – link do podstrony.