Zmarł Marcin Bajerowicz

Rok 2024 zakończył się dla zespołu naszej Fundacji niewymownie smutno. 29 grudnia 2024 roku odszedł na wieczny spoczynek Marcin Bajerowicz, założyciel i przewodniczący Zarządu Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Filantrop”, redaktor naczelny miesięcznika „Filantrop Naszych Czasów”, zwanego w nadtytule „Pismem Ruchu Twórczego Osób Niepełnosprawnych”.

Urodził się 2 listopada 1940 roku w Poznaniu. Był krytykiem literackim, poetą, wydawcą, wieloletnim dziennikarzem Głosu Wielkopolskiego, a przede wszystkim działaczem społecznym. Nie sposób zliczyć osób, którym w ciągu swojej ponad 40-letniej aktywności zawodowej pomógł.

Kiedy pracował w Głosie Wielkopolskim, zgłaszało się do niego po pomoc wiele osób. Słuchał każdego z największą uwagą i troską. Nagłaśniał w swoich publikacjach prasowych trudne położenie osób z niepełnosprawnościami, chorych, starszych i rodzin wielodzietnych. Organizował pomoc rzeczową, materialną i medyczną.

W latach 80. był przewodniczącym Robotniczego Stowarzyszenia Twórców Kultury. Organizował wówczas ludziom tworzącym kulturę liczne festyny oraz spotkania autorskie. W 1994 roku w Dębnie koło Nowego Miasta nad Wartą współzakładał dom dla bezdomnych. W tym też roku, w maju, ukazał się pierwszy numer miesięcznika „Filantrop”. Stworzył to czasopismo, aby osoby z niepełnosprawnościami mogły wypowiadać się w nim własnym głosem – o swoich problemach, potrzebach i sukcesach, a także prezentować własne dokonania twórcze.

Marcin Bajerowicz był bez granic oddany ludziom skrzywdzonym przez los. Wielu autorów, nie tylko z niepełnosprawnościami, osiągnęło dzięki Niemu umiejętność pisania utworów literackich. Szczególnie cenił autobiografie osób z niepełnosprawnościami. Dzięki Jego inicjatywie wydana została przez naszą Fundację książka „Moje Kilimandżaro”, będąca zbiorem 12 autobiografii osób z niepełnosprawnościami, a także kilkanaście innych pozycji wydawniczych, z którymi można się zapoznać na podstronie „Książki„.

W 2019 roku spełnił marzenie literackie śp. Tomasza Przybysza z Żabna (woj. wielkopolskie) o wydaniu własnej książki (na zdjęciu śp. Marcin Bajerowicz i śp. Tomasz Przybysz ze swoją książką pt. „Z genetycznym wyrokiem”). Dwa miesiące później T. Przybysz zmarł. Odszedł w poczuciu spełnienia i satysfakcji, że jego słowa trafiły do czytelników, a co najważniejsze, pozwoliły dostarczyć wiedzy na temat codziennego życia osoby z rzadką chorobą genetyczną.

Praca zawodowa Marcina Bajerowicza nie zaczynała się o 7.00 i nie kończyła o 15.00. Był zawsze w gotowości do pełnienia służby na rzecz drugiego człowieka. Pisał i redagował teksty, dobierał do nich zdjęcia lub grafiki, wykonywał plany numerów czasopisma, brał udział w wydarzeniach integrujących środowisko osób z niepełnosprawnościami ze społeczeństwem. Za swoją działalność został w 2024 roku odznaczony przez Prezydenta RP „Medalem za Długoletnią Służbę”. W latach wcześniejszych otrzymał, również nadany przez Prezydenta RP, Złoty Krzyż Zasługi.

Msza święta za duszę zmarłego zostanie odprawiona 14 stycznia 2025 roku w parafii pw. Opatrzności Bożej przy ul. ks. Wacława Gieburowskiego 6 w Poznaniu o 9.00. Po niej ceremonia pogrzebowa o 11.20 na cmentarzu Miłostowo w Poznaniu (dojazd i wejście od ul. Gnieźnieńskiej).

Cześć Jego pamięci.

Tekst i fot: Karolina Anna Kasprzak