Radością i tańcem witali wiosnę

Pięć osób stoi w rzędzie z kolorowymi balonami.

W kalendarzowy pierwszy dzień wiosny ulicami Poznania przeszedł po raz ósmy „Marsz Na Tak”. To inicjatywa mająca na celu ukazanie pozytywnych cech osobowości ludzi z zespołem Downa. Organizatorem „Marszu Na Tak” jest poznańskie Stowarzyszenie „Na Tak”, a współorganizatorem – Hospicjum Palium. Tego dnia obchodzono również Dzień Wrażliwości – Dzień Motyla dedykowany ludziom z chorobami nowotworowymi, ich bliskim oraz wolontariuszom.

W wydarzeniu udział wzięły licznie zebrane osoby z niepełnosprawnościami, ich rodzice, opiekunowie, przyjaciele, terapeuci z poznańskich ośrodków, uczniowie szkół podstawowych, wolontariusze. W tym roku, z uwagi na remont ulicy Święty Marcin, trasa „Marszu na Tak” przebiegała od Placu Wolności przez ulice Feliksa Nowowiejskiego, 23 Lutego, aleje Marcinkowskiego do Placu Wolności, gdzie po zakończeniu spaceru nastąpiło oficjalne powitanie wiosny. Korowód marszu poprowadziła Orkiestra „Vivat” działająca przy Stowarzyszeniu „ArtVivat”. Wiosnę witano kolorami i radością – uśmiechów na twarzach tego dnia było mnóstwo. Na uczestników czekały tradycyjnie kolorowe balony, motyle i atrakcje artystyczne. Wystąpiła między innymi grupa taneczna „Impuls” ze Stowarzyszenia „Na Tak”.

Ludzie z zespołem Downa obdarzeni są empatią, serdecznością, wyjątkową wrażliwością na krzywdę drugiego człowieka, pozytywnym nastawieniem do świata, poczuciem humoru i rytmu. Uwielbiają śpiewać i tańczyć. Mieszkańcy Poznania i przyjezdni dzięki „Marszowi Na Tak” mogli bliżej poznać osoby z zespołem Downa, a zwłaszcza ich talenty i zainteresowania, którymi chętnie osoby te dzieliły się w opowieściach z innymi.

Zespół Downa to inaczej trisomia chromosomu 21 (dodatkowy chromosom 21), powodująca zespół wad wrodzonych. U osób z zespołem Downa występuje niepełnosprawność intelektualna, a także cechy dysmorfii (zmiany w wyglądzie). Charakterystycznym objawem zespołu Downa jest fałda nad powiekami. Zespół Downa wpływa na całościowe funkcjonowanie organizmu i często zwiększa ryzyko współwystępowania innych schorzeń, na przykład tych o podłożu kardiologicznym. Każda osoba z zespołem Downa jest inna i każda na swój sposób wyjątkowa. Poznańskie Stowarzyszenie „Na Tak” wspiera te osoby na wszystkich etapach życia prowadząc kilkanaście placówek rehabilitacyjno-terapeutycznych. Szczegółowe informacje i aktualności na stronie: link do strony 

 

Tekst i zdjęcie: Karolina Anna Kasprzak.