Czy w Poznaniu będzie blind football?

Blind football – to najogólniej mówiąc piłka nożna dla osób niewidomych i słabowidzących w znacznym stopniu. Jest to sport paraolimpijski, a Międzynarodowe Stowarzyszenie Sportów Niewidomych – jak podaje Wikipedia – organizuje również mistrzostwa świata. W jaki sposób niewidomi gracze mogą zorientować się, gdzie znajduje się piłka? Pomagają w tym umieszczone w jej wnętrzu specjalne grzechotki. 

W rozgrywkach blind football wszyscy zawodnicy mają zasłonięte oczy. Prym w orientacji wiedzie tu nie wzrok (jak w innych dyscyplinach sportowych), a słuch. W stolicy Wielkopolski – jak podaje serwis sportowy-poznan.pl – zrodziła się inicjatywa utworzenia drużyny Blind Football Poznań, a jej ambasadorami zgodzili się zostać: Szymon Ziółkowski, zespół muzyczny „Lombard” oraz wielkopolscy piłkarze – Grzegorz Rasiak, Piotr Reiss i Krzysztof Kotorowski. Pomysł niezwykle istotny, a inicjatywa potrzebna, gdyż w całej Polsce są zaledwie dwa profesjonalne zespoły piłki nożnej dla osób z niepełnosprawnościami narządu wzroku, zaś chętnych do spróbowania sił w tej dyscyplinie sportu – wielu.

„Boisko ma wymiary 40 na 20 metrów. Z boku są bandy, co sprawia, że mecze są bardzo widowiskowe, ponieważ wygląda to jak połączenie piłki nożnej z hokejem na lodzie” – mówił podczas programu „Witaj Wielkopolsko” Grzegorz Apoliniarski, jeden z pomysłodawców Blind Football Poznań. Jedynym widzącym zawodnikiem jest bramkarz i to on nakierowuje zawodników znajdujących się w polu obrony. Prócz niego jest jeszcze trener w środkowej części boiska, a za bramką – przewodnik drużyny dający napastnikom wskazówki do ataku. Blind football daje sposobność spełnienia marzeń, mimo braku wzroku. Dzięki tej dyscyplinie sportu osoby z tą niepełnosprawnością mogą być aktywne i doświadczać współzawodnictwa.

 

Opracowanie: redakcja miesięcznika „Filantrop Naszych Czasów”. Zdjęcie pochodzi z zasobów strony https://www.bocciasport.com/