Charytatywny Bieg z Misiem

Zdjęcie przedstawia biegnące matki z dziećmi.

Ponad siedmiuset biegaczy spotkało się w sobotnie przedpołudnie 22 kwietnia nad jeziorem Rusałka w Poznaniu. Była to szósta edycja Charytatywnego Biegu z Misiem zorganizowanego przez działające przy Przedszkolu Specjalnym nr 164 w Poznaniu Stowarzyszenie „Przedszkolni Przyjaciele”. Całkowity dochód z opłat startowych został przeznaczony na potrzeby terapeutyczne dzieci uczęszczających do tego przedszkola.

Z misiem pod pachą, na plecach, w kieszeni, zawieszonym na ręce, przy ubraniu, czapce, torebce-nerce albo niewielkim plecaczku. Pluszaki mogły być dowolnych rozmiarów i kształtów, a ich posiadanie podczas biegu nie było obowiązkowe. Miś z rączką na temblaku znajdujący się na logotypie Przedszkola Specjalnego nr 164 skłania do dzielenia się dobrem. Przede wszystkim zaś przypomina, że dzieci o specjalnych potrzebach wynikających z niepełnosprawności żyją wśród nas, że im oraz ich rodzinom potrzebna jest empatia, wrażliwość i zrozumienie. Tylko wspólne działanie może utwierdzić je w przekonaniu, że nie są sami i że są ludzie, którym przyszłość tych dzieci nie jest obojętna. Pomysł biegu zrodził się z inicjatywy rodziców dzieci z niepełnosprawnościami oraz kadry przedszkola. To rodzice włączyli misia do tej aktywności sportowej i sprawili, że stał się on nieodłącznym jej elementem.

Dystans dla biegaczy wynosił: w biegu głównym – 5 i 10 kilometrów, w marszu Nordic Walking – 5 kilometrów, w biegach dziecięcych – 100, 400 i 600 metrów, w biegu młodzieżowym – 1000 metrów. Zainteresowanie tegoroczną edycją wydarzenia było ogromne. Zakupione zostały wszystkie pakiety startowe.

– Charytatywny Bieg z Misiem ma na celu promowanie wspierania potrzeb terapeutycznych naszych dzieci. Uczestnicy docierają na metę niosąc ze sobą misia. Na mecie czekają nasze dzieciaczki, które wręczają biegaczom medale dziękując za udział. To za każdym razem bardzo wzruszająca chwila. Medale są ręcznie robione z gliny przez uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej w Chodzieży. Dzięki tej inicjatywie możemy sfinansować zajęcia terapeutyczne, a jest ich w naszym przedszkolu kilkanaście – to między innymi alpakoterapia, choreoterapia, zajęcia muzyczno-teatralne, usprawniania ruchowego, rewalidacyjne i korekcyjno-kompensacyjne, logopedyczne. Dzieci uczą się możliwości komunikowania swoich potrzeb poprzez systemy AAC – symbole PCS i gesty Makaton, rozwijają dzięki zajęciom percepcję i pamięć słuchową. Dlatego wdzięczni jesteśmy za każde wsparcie, bo dla naszych dzieciaczków jest ono nieocenione – powiedziała Natalia Chwiałkowska, wiceprezes Stowarzyszenia „Przedszkolni Przyjaciele”.

Przedszkole Specjalne nr 164 w Poznaniu obejmuje wsparciem terapeutycznym 24 dzieci w wieku od 3 do 7 lat, z niepełnosprawnością intelektualną oraz niepełnosprawnościami sprzężonymi. Liczba dzieci w placówce jest określona przez przepisy prawa – chodzi o to, aby dzieci miały jak najlepszą, zindywidualizowaną opiekę oligofrenopedagogów i innych specjalistów. Jest to jedyne publiczne przedszkole dla dzieci z niepełną sprawnością w Poznaniu. Każdy oddział ma swoją salę wyposażoną w sprzęty i pomoce dydaktyczne, dostosowane do potrzeb i możliwości dzieci. Dzięki środkom pozyskanym z poprzednich edycji biegu przedszkolaki regularnie korzystają z alpakoterapii oraz cyklicznie spotykają się z Filharmonią Pomysłów (to prowadzone przez aktorów, 30-minutowe spektakle z muzyką na żywo, przy udziale prawdziwych instrumentów).

 

Tekst i zdjęcia: Karolina Anna Kasprzak.