Akceptować – nie wykluczać

Zdjęcie przedstawia grupę uczestników pikniku

Grupa osób z niepełnosprawnościami z terenu województwa opolskiego wzięła udział w obchodach Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, który przypada dorocznie 5 maja. To święto ważne dla wszystkich, nie tylko dla osób i rodzin z niepełnosprawnościami, ale także – a może w szczególności – dla tych, którzy uczą się je akceptować i rozumieć ich potrzeby.

Organizatorem pikniku integracyjnego był Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Głogówku. Udział wzięły osoby z niepełnosprawnością intelektualną uczęszczające do warsztatów terapii zajęciowej i środowiskowych domów samopomocy, uczniowie szkół specjalnych, podopieczni specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych, ich opiekunowie, terapeuci i rodzice. Celem przedsięwzięcia – jak poinformował w internetowych mediach dyrektor SOS-W w Głogówku Marek Muszyński – była integracja, dobra zabawa, ukazanie talentów twórczych, zdolności i możliwości osób z niepełnosprawnością intelektualną. Grupa ta, mimo coraz szerzej upowszechnianej zasady równości i tolerancji wobec każdego człowieka, wciąż narażona jest na stygmatyzację i wykluczenie, zwłaszcza w obszarze aktywności zawodowej oraz niezależnego życia.

Potrzebę niezależności osób z niepełnosprawnością intelektualną i okazywania im akceptacji akcentował w swoim wystąpieniu także Piotr Bujak, burmistrz Głogówka, który objął to wydarzenie patronatem honorowym. Samorządowiec zaznaczył, że takie wydarzenia są niezbędne do właściwego rozumienia specyficznych potrzeb osób z niepełnosprawnością intelektualną, gdyż pomagają szerzej otwierać oczy na zainteresowania i pasje tych osób, a także na spojrzenie pod zupełnie innym kątem aniżeli może to wynikać ze stereotypu.

To pierwsze tego typu wydarzenie, które zostało zorganizowane w powiecie prudnickim, ale na pewno nie ostatnie. Kolorowy przemarsz i szereg atrakcji, jakie mu towarzyszyły, bez wątpienia pozostaną na dłużej w pamięci uczestników. Organizacja wydarzenia została dofinansowana ze środków Powiatu Prudnickiego. Wsparło Centrum Kultury w Głogówku i Olimpiady Specjalne Polska. Patronat medialny objęli: TVP 3, Radio Opole i Tygodnik Prudnicki.

 

Autor tekstu: Krystian Cholewa. Zdjęcie wykonał Grzegorz Frankowski (źródło: https://radio.opole.pl/)