„Wieczór z Aniołami” w Puszczykowie

Zdjęcie przedstawia osoby w przebraniach aniołów, które siedzą na scenie.

W niepowtarzalnej atmosferze świąt Bożego Narodzenia, zimowej, popołudniowej aurze i wśród przyjaciół, osoby z niepełnosprawnościami z terenu powiatu poznańskiego wzięły udział w dorocznie organizowanym „Wieczorze z Aniołami”, który odbył się 8 grudnia w sali Jana Pawła II parafii pw. świętego Józefa w Puszczykowie, z inicjatywy Fundacji Polskich Kawalerów Maltańskich Pomoc Maltańska w Poznaniu. 

Kluczowym celem wydarzenia była jak zwykle prezentacja dorobku twórczego osób z niepełną sprawnością, ich talentów oraz osiągnięć w zakresie różnych form sztuki. Przy stołach wraz ze swoimi opiekunami i terapeutami zasiedli przedstawiciele warsztatów terapii zajęciowej z Murowanej Gośliny, Swarzędza, Lubonia, Drzązgowa, Konarzewa i Otusza, Tarnowa Podgórnego, Boduszewa, Poznania, a ponadto reprezentanci Domu Pomocy Społecznej w Lisówkach, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Janusza Korczaka w Mosinie, środowiskowych domów samopomocy w Kórniku, Swarzędzu i Puszczykowie, instytucji publicznych oraz goście z miejsc związanych z rehabilitacją i terapią osób z niepełnosprawnościami.

Antoni Kalisz, członek Zarządu Powiatu w Poznaniu podkreślił, że w ten szczególny czas, jakim jest Boże Narodzenie, jak również w pozostałe dni w roku, powinniśmy obdarowywać siebie nawzajem miłością i darzyć drugiego człowieka szacunkiem oraz zrozumieniem. Życzenia świąteczne złożyła uczestnikom także m.in. Elżbieta Bijaczewska, radna Puszczykowa. Atmosfera spotkania była iście uroczysta, a dodatkowego blasku dodały jej wystąpienia artystów – na scenie tradycyjnie pojawili się aniołowie, w role których wcielili się uczestnicy ŚDS DPM w Puszczykowie. Tym razem przygotowali przedstawienie zatytułowane: „Osiem lekcji trudnych i jedna łatwa”.

Można było obejrzeć wystawę prac plastycznych wykonanych różnorodnymi technikami. Prace zostały przygotowane przez uczestników placówek i nadesłane na konkursy: „Bożonarodzeniowy stroik” (konkurs na dekorację stołów, przy których zasiedli przedstawiciele placówek), „Gwiazda kolędnicza” i „Świąteczna kartka” (prace należało przygotować w formacie A5). Był także konkurs muzyczny na nagranie kolędy lub pastorałki w wykonaniu solistki bądź solisty, duetu albo zespołu – spośród grupy osób wybrana została piątka wokalistów, która zaśpiewała podczas „Wieczoru z Aniołami”. Pięknie zaprezentował się Jarosław Trepto z WTZ w Boduszewie – przypomnijmy – zwycięzca ubiegłorocznego „Zlotu Talentów”. W konkursie literackim pn. „Wigilia jest zawsze wtedy, kiedy my tego chcemy…” (cytat z filmu „Edi”) osoby z niepełnosprawnościami mogły podzielić się refleksjami dotyczącymi świąt.

„Wieczór z Aniołami” został zrealizowany jako zadanie publiczne współfinansowane ze środków Powiatu Poznańskiego. Wsparli je również: Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Miasto Puszczykowo oraz Zgromadzenie Ducha Świętego.

 

Tekst i zdjęcie: Karolina Anna Kasprzak