Nigdy się nie poddawaj

Mężczyzna i kobieta oglądają wystawę fotografii.

Osoby z niepełnosprawnościami jak wszyscy ludzie mają marzenia i plany. Wychowankowie Dziennego Ośrodka Adaptacyjnego nr 1 w Poznaniu (DOA) przez kilka chwil wykonywali różne zadania, które sobie wymarzyli. Umożliwił to projekt pod nazwą „Możliwe Niemożliwe”, realizowany w DOA od lipca 2021 roku pod kierunkiem dwóch instruktorek terapii – Pauliny Kosteckiej i Jolanty Dawid-Fabianowskiej. 

Podsumowanie przeprowadzonych do tej pory działań projektowych odbyło się 2 grudnia w Klubie Osiedlowym „KRĄG” Spółdzielni Mieszkaniowej Grunwald przy ul. Dmowskiego 37 w Poznaniu. W toku zajęć rehabilitacyjno-terapeutycznych dla dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną okazało się, że mają one wiele różnych zainteresowań i marzeń związanych z poznaniem specyfiki pracy m.in. strażaka, policjanta, cukiernika, tramwajarza, pracownika warsztatu samochodowego, ratownika medycznego, florystki czy botanika. Ponieważ z różnych przyczyn nie mają możliwości podjęcia pracy bądź wolontariatu w wymarzonej profesji, kadra DOA nawiązała kontakty z przedstawicielami instytucji i firm, które pomogły w spełnianiu marzeń zapraszając do swoich siedzib wychowanków, aby mogli zobaczyć jak wygląda na co dzień praca w danym zawodzie, z jakimi wyzwaniami się wiąże, jak dobrze się do niej przygotować i jak należy wykonywać poszczególne obowiązki.

Nie były to wyłącznie zajęcia teoretyczne, lecz przede wszystkim praktyka, gdyż każdy uczestnik projektu pod okiem doświadczonych w danym zawodzie osób mógł wcielić się w wymarzoną rolę. Jedna osoba uczyła się na fantomie ratować ludzkie życie, inna z kolei tworzyła ciekawe kompozycje kwiatów, jeszcze inna mogła przejechać się samochodem rajdowym, kolejna miała okazję poprowadzić audycję telewizyjną w Swarzędzkiej Telewizji Kablowej. Rezultatem tychże działań są fotografie prezentujące ich samych podczas wykonywania różnych zadań. Łącznie w projekcie udział wzięło 19 osób.

„Wystawa fotograficzna uwiecznia przeżycia wychowanków Dziennego Ośrodka Adaptacyjnego nr 1 w Poznaniu i obrazuje wybrane przez nich wymarzone role, które są spełnieniem najrozmaitszych pragnień. (…) Przez chwilę, przez parę godzin dały one radość i przyjemność wcielenia się w atrakcyjną postać, zaistnienie w upragnionej roli zawodowej lub fikcyjnej” – czytamy w opisie projektu.

Wernisaż wystawy prowadziła Switłana Staszak. Głos zabrał m.in. Janusz Heller, kierownik Klubu „KRĄG”. Dla rodziców, opiekunów oraz zaproszonych na wernisaż gości wystąpił zespół wokalno-instrumentalny „Puszka Band”, działający w DOA. W kilkunastominutowym występie wychowankowie placówki ukazali całe bogactwo talentów artystycznych, a prezentacja przyniosła wszystkim wiele radości. Był to wyjątkowy dzień. Osoby z niepełnosprawnością intelektualną swoją determinacją i zaangażowaniem pokazały, że potrafią dobrze wykorzystać daną szansę. W tle jednej z fotografii widniało hasło: „Nigdy się nie poddawaj”. Oby każda osoba z niepełnosprawnością – wzorem wychowanków DOA – miała odwagę z takim samym zaangażowaniem walczyć o swoje marzenia.

 

Tekst i zdjęcie: Karolina Anna Kasprzak