Dla zdrowia własnego i natury

Starsza pani głaszcze alpakę.

Dawno się nie widzieli i nareszcie spotkali. To wydarzenie osoby z niepełnosprawnościami, dzieci z placówek opiekuńczych usytuowanych na terenie powiatu poznańskiego, ich opiekunowie i terapeuci wspominać będą z żalem, że tak szybko minął czas. 8 września w DPS w Lisówkach, którego organem prowadzącym jest Powiat Poznański, odbył się XVIII już Festyn Integracyjny „Barierom Stop” – tym razem pod hasłem: „Barierom Stop Naturalnie”.

Spotkanie zostało zorganizowane pod honorowym patronatem starosty poznańskiego Jana Grabkowskiego i było ukierunkowane na promowanie pozytywnych postaw proekologicznych. Jak zaznaczyli organizatorzy, jeszcze kilkanaście lat temu słowo „ekologia” kojarzyło się ze swego rodzaju ekstrawagancją. Obecnie zmiany klimatyczne, zanieczyszczenia rzek, masowe wycinki drzew i wzrost gatunków zwierząt zagrożonych wyginięciem sprawiły, że o ekologii zaczęło mówić się więcej, a co najważniejsze, wdrażać postawy ekologiczne w życie codzienne. Uczestnicy placówek rehabilitacyjno-terapeutycznych i mieszkańcy domów pomocy społecznej już wiedzą, jak prawidłowo segregować odpady oraz co robić, by nie przyczyniać się do zanieczyszczania środowiska.

Na ten właśnie temat przygotowano w ramach festynu konkurencje – „leśna proca”, „bieg z eko-przeszkodami”, „tropy”, „integracja i segregacja – naturalnie”, a także prace plastyczne związane z recyklingiem. Na uczestników czekało ponadto stoisko informacyjno-edukacyjne Nadleśnictwa Konstantynowo i Wielkopolskiego Parku Narodowego. Odbył się wernisaż prac „Mój twórczy recykling” autorstwa Marii Łbik, była też wystawa prac uczestników, ekologiczne upominki, pokaz pojazdów z napędem elektrycznym, sadzonki drzew i naturalne, wegańskie dania, a nawet woda z kranu w DPS (zdatna do picia, po wykonanym badaniu laboratoryjnym przez firmę AQUANET). Wystąpiła formacja muzyczna „Anka” – Anna Świątczak, Piotr Aleksandrowicz i Robert Kurpisz, laureaci II miejsca w konkursie premier tegorocznego Festiwalu w Opolu. Bez wątpienia jednak największą atrakcją wydarzenia były alpaki, które przyjechały z Wiedźminowa (Rydzowa 2, gmina Pobiedziska). Każdy mógł dotknąć, pogłaskać oraz nakarmić marchewką te przesympatyczne stworzenia.

Zmagania uczestników obserwował Jan Grabkowski, starosta poznański, Antoni Kalisz, członek Zarządu Powiatu w Poznaniu, Elżbieta Tonder, dyrektor Wydziału Spraw Społecznych i Zdrowia Starostwa Powiatowego w Poznaniu, Tomasz Woźnica, wicedyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, Anna Skupień, dyrektor Oddziału Wielkopolskiego Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, przedstawiciele gminnych ośrodków pomocy społecznej, domów pomocy społecznej, klubów seniora i integracji społecznej, opiekunowie i terapeuci osób z niepełnosprawnościami.

Łącznie udział wzięły 33 drużyny, blisko 270 osób. Najwięcej punktów, bo aż 44, we wszystkich konkurencjach otrzymała drużyna z Ośrodka Wspomagania Rodziny w Kobylnicy. Puchar reprezentantom tej drużyny wręczył w imieniu starosty poznańskiego Antoni Kalisz. W konkursie plastycznym nagrodę specjalną otrzymał Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych w Owińskach. Miejsce pierwsze zaś – Klub Seniora „Promień” przy os. Piastowskim w Poznaniu, drugie – Warsztat Terapii Zajęciowej „Promyk” w Konarzewie, a trzecie – Dom Pomocy Społecznej nr 1 w Poznaniu-Strzeszynie.

 

Tekst i fot. Karolina Anna Kasprzak

Grupa osób pozuje do zdjęcie z dużym misiem. Grupa osób stoi w kolejce w oczekiwaniu na kolejną konkurencję. Uczestnicy dowiadują się, jak segregować śmieci. Na zdjęciu dynie.
Starsza pani bierze udział w konkurencji polegającej na strzelaniu z procy. Starsza kobieta głaszcze alpakę. Wręczanie nagród za udział w konkurencjach. Dzieci z pucharem starosty.